Salgının 2020'de başlamasından bu yana ilk kez tedarik zinciri kısıtlamaları Apple'ı iPhone serisinin üretimini durdurmaya zorladı.

Nikkei'den gelen bir rapora göre Apple, tedarik zinciri kısıtlamaları ve Çin'in devam eden güç kısıtlaması nedeniyle 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez montaj hattını "birkaç gün" durdurmak zorunda kaldı. Bu, “durum hakkında bilgi sahibi olan birden fazla kaynağa” göre.

Nikkei, bu haftanın normalde Apple'ın üretiminin yılbaşı alışveriş sezonu için küresel talebi karşılamak için fazla mesaiye girdiğini, ancak işçilerin fazladan vardiyalar ve 24 saatlik üretim programları almak yerine işçilerin izin aldığını açıklıyor.

Bir tedarik zinciri yöneticisi Nikkei'ye şunları söyledi: “Sınırlı bileşenler ve çipler nedeniyle, tatillerde fazla mesai yapmak ve ön saflardaki işçilere ekstra ücret vermek anlamsızdı […] Bu daha önce hiç olmamıştı. Geçmişte Çin'in altın bayramı, tüm montajcıların üretime hazırlandığı en hareketli dönemdi."

Apple, iPhone 13 üretim tahminlerini Ekim ayında azaltmıştı. Kasım ayında bile Apple, iPhone 13 üretimini sürdürmek için iPad sevkiyatlarından vazgeçmek zorunda kaldı ve bu, üretimin durmasını önlemek için hala yeterli değildi. Apple'ın ilk hedefi 2021'de 95 milyon iPhone 13 modeli yapmaktı, ancak bu sayı Aralık başında 83-85 milyona düştü.

Nikkei'ye göre iPhone 13 modellerinin Eylül ve Ekim üretimi, ilk hedeflerinin %20'sinin altında kaldı. Bu arada, iPad üretimi aynı zaman diliminde beklenen hacmin yalnızca %50'sine ulaştı. Eski iPhone'ların üretimi %25 oranında düştü ve Kasım ayı geldiğinde durum daha iyi değildi.

Nikkei'nin tam raporu, iPhone 13'ün bileşenlerinin bireysel tedarikçilerine ve gecikmelerinin nedenlerine daha derin bir dalış sunuyor, bu nedenle Kaynak bağlantısında kontrol ettiğinizden emin olun. Gecikmeler, Malezya ve Vietnam'daki karantina önlemleri, Çin'deki beklenmedik güç kısıtlamaları, kıtlıklar, üretim darboğazları, bileşenlerin artan tedarik süreleri ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız nedenden kaynaklanmaktadır.

Kaynak : https://www.gsmarena.com/nikkei_apple_has_halted_iphone_production_for_the_first_time_in_over_a_decade-news-52190.php